Drukuj

Kim jesteśmy?

Jesteśmy międzynarodową grupą shiploversów - miłośnikami spraw morskich. Są wśród nas: autorzy publikacji marynistycznych, pracownicy muzeów morskich, konstruktorzy statków, wykładowcy i absolwenci szkół morskich, żeglarze oraz osoby zawodowo związane z morzem. Wszyscy jesteśmy modelarzami okrętowymi (większość z długoletnim doświadczeniem). Budowanie, sklejanie i projektowanie modeli jednostek pływających sprawia nam wielką frajdę. Tym najchętniej zajmujemy się w w wolnym czasie.

 

Nasza misja...

Naszą misją jest stworzenie nowej jakości w modelarstwie kartonowym oraz w opracowaniu i publikacji planów modelarskich wszelkiego rodzaju jednostek pływających.

Modele kartonowe i plany modelarskie SZKUTNIKA powstają na podstawie wszelkich możliwych do zdobycia informacji na temat danej jednostki pływającej.
W przypadku współczesnych i muzealnych jednostek, w trakcie opracowywania projektu współpracujemy z armatorem danej jednostki. Bezpośredni kontakt z właścicielem statku pozwala nam na dotarcie do dokumentacji stoczniowej oraz na swobodne poruszanie się po obiekcie i fotografowanie interesujących nas elementów statku.
Jednostki historyczne opracowywane są na podstawie materiałów znajdujących się w archiwach: stoczniowych, muzealnych, państwowych, towarzystw klasyfikacyjnych oraz w bibliotekach różnych instytucji związanych z morzem.
Posiadamy liczne przyjacielskie kontakty z shiploversami na całym świecie, dzięki czemu mamy dostęp do informacji, zdjęć, zapisków znajdujących się w prywatnych kolekcjach nigdy dotąd nie publikowanych.
Do tej pory współpracowaliśmy między innymi z takimi ekspertami jak: Bruce Baveridge, Peter Davies-Garner, Robert Hahn (projekty jednostek pasażerskich typu Olympic), Walter W. Jaffee (projekty amerykańskich transportowców).
Każdy wyrób SZKUTNIKA jest dokładnie sprawdzany przez odpowiedzialne osoby na każdym etapie powstawania: od gromadzenia dokumentacji przez wykreślanie, sklejanie testowe, aż po sprawdzenie wydruków końcowych. Wszystkie nasze modele kartonowe zanim trafią do druku są testowane. Wyniki testów można obserwować na bieżąco na stronie wydawnictwa SZKUTNIK oraz w relacjach na forach modelarskich.
Do naszych modeli kartonowych dostępne są rozmaite dodatki, które sprawiają, że klejony przez nas model jeszcze bardziej przypomina oryginalną jednostkę.